עיצוב זה לא.... 
רבים חושבים בתום לב שעיצוב פנים הוא בחירה של וילונות, ריהוט ועציצים לבית. כבודם של אלו במקומו מונח, אבל הם רק חלק קטן ביותר מתהליך עיצוב הבית.

אז מה כן ? 
עיצוב ככלל מתייחס לקשר בין הצורה והשימוש. בבית, הדבר נוגע לגודל החללים וסידורם, הנוחות שהם מספקים, המעבר מחלל לחלל (או מחדר לחדר) אור טבעי ותאורה נוספת, כניסת אוויר, רעש וכמובן אסתטיקה ואווירה.
והכל יחד צריך ליצור דבר שלם שהוא הרבה יותר מכל חלק ממנו בנפרד.


מכירים את זה שראיתם ספה מהממת וקניתם אותה, אח"כ ראיתם אצל חברים קיר לבנים מעוצב ו"מה זה נדלקתם". אז עשיתם כזה גם בבית שלכם (בשינויים נדרשים, כמובן...אולי הגוון קצת אחר...) אבל איכשהו פתאום, הקיר ביחד עם הספה, ועם האי שהזמנתם כשהתקנתם את המטבח, כבר לא נראים כל כך מרשים כמו שחשבתם. ואולי גם המעבר בין הספה לשולחן מעט צפוף מידי. וגם הקיר לא מספיק מואר. בקיצור - לא מה שראיתם בדמיונכם.
 
איך מתחילים - 
הן אם החלטתם לעצב את הבית בעצמכם והן אם החלטתם להיעזר במעצב/ת, יש חשיבות רבה לתכנון מראש. כן אני יודעת - זה מובן מאליו, אבל אני מתכוונת לכמה תהליכי חשיבה הקודמים לתכנון ונראה לי ששווה להתעכב עליהם:  
 • הכינו רשימה שבה תרשמו כל מה שתרצו לעשות.  בשלב ראשוני רישמו הכל - כל מה שנראה ממש הכרחי וכל מה ש"סתם רוצים". פשוט רישמו כל מה שעולה על דעתכם, אפילו אם יש דברים שנראים טפשיים וגם אם יש סתירות בין הדברים שנרשמו.
 • כדאי לשתף בהכנת הרשימה את כל דיירי הבית
 • מומלץ לבקר בדירות שאהבתם ולהסתכל באתרי עיצוב באינטרנט כדי שכל הרעיונות יועלו בתחילת התהליך. בשלב מאוחר יותר עשוי להיות הרבה יותר מסובך והרבה יותר יקר לשלב אותם. (ותאמינו לי, כשתתחילו לתכנן תחשפו לעולם חדש והרעיונות פשוט יגיעו מכל עבר)
 • קיבעו את מסגרת התקציב לפרויקט. דעו בדיוק כמה אתם יכולים ורוצים להשקיע.
 • אם החלטתם או שאתם עדיין שוקלים להיעזר במעצב/ב, זה הזמן להיפגש. אחד הדברים שמומלץ לבדוק עם המעצב/ת זה האם התקציב ריאלי בהתאם לתוכניות שלכם. אם אינכם נעזרים במעצב/ת תצטרכו לנסות ולברר בעצמכם האם זה כך. בכל מיקרה - חשוב מאוד לוודא לפני שמתחילים שיש התאמה בין התקציב לצפיות שלכם. 
 • שלב אחרון לפני שמתחילים לתכנן - ניתוח והבנה של הצרכים שלכם, דפוסי התנהגות ספציפיים לכם וחשיבותם:
שאלו את עצמכם ונסו לתת לעצמכם תשובות - 
 • מה המטרה ואופן השימוש של כל אזור או חדר בבית. נראה לכם שזה מובן מאליו? אז הינה כמה דוגמאות שלא. הסלון - האם הוא החדר שבו כלכם יושבים ורואים טלויזיה, או שהוא מיועד בעיקר לארוח וביומיום אתם יושבים בחדר משפחה/חדר טלוויזיה?, המקלחת הראשית בבית - האם היא משמשת רק את בני המשפחה, או שהיא גם "שירותי אורחים"?,  האם נחוץ לכם חדר עבודה?, חדר משחקים? איפה מקפלים את הכביסה (בסלון, בממ"ד, בחדר שרות?)
 • נסו לאפיין דפוסי התנהגות במשפחה שלכם - האם אתם קפדנים בעניני סדר, או ש"מסדרים רק כשבאים אורחים"?, האם אתם אוהבים לשבת ביחד, או כל אחד בחדר שלו?, האם אתם אוכלים מול הטלוויזיה, או שאצלכם אוכל זה רק ליד השולחן?, מארחים הרבה לארוחות ערב, או רק "לקפה ועוגה"?, ואיפה אתם שמים את המעיל והתיק כשניכנסים לבית? ואלו רק דוגמאות, רק קמצוץ מהשאלות שכדאי לברר כי יש להן השלכה על הבחירות שתעשו בהמשך.
 • כל שאלה היא לגיטימית וכן כל תשובה ומסקנה. זכרו: המטרה היא להתאים את הבית לסגנון החיים שלכם ולא את החיים לסגנון הבית
 • קיבעו סדרי עדיפויות. בדרך כלל התקציב העומד לרשותכם אינו מספיק לכל הרצונות. נסו לקבוע סדר עדיפויות מתוך הרשימה הראשונית שהכנתם.
 • חישבו מה המראה המועדף עליכם, מה ישתלב בו ומה לא,

שלבים ראשונים בתהליך וכמה מילים על עיצוב

052-5834466       ziva.zilber@zzdesig.co.il

כל הטיפים והעצות מתייחסים לנושא באופן כללי ואין לראות בהם עצה או הכוונה. כל הנעזר בהם עושה זאת על אחריותו בלבד

סוף מעשה במחשבה תחילה. אל תוותרו על ניתוח ואיפיון הצרכים

יש להשאיר בתקציב לפחות 15% לחריגות ולבילתי צפויי.

אנשים לא באמת גרים במגזין דיור.   הם גרים בבית...

 
FacebookGoogle+Twitter