דף הבית >> תראו מה שצבע יכול לעשות – 15 כללים לשימוש בצבע (בבית...)
 
                           תראו מה שצבע יכול לעשות – 15 כללים לשימוש בצבע (בבית...)
                      
הי, אנחנו בענייני עיצוב פנים – את מי מעניין צבע השיער שלך?
ואני אומרת – צבע הוא צבע הוא צבע. אם הוא חשוב כל כך כשזה רק השיער, אז תארו לכם מה הוא יכול לעשות בבית.
חישבו רגע - כשאתם מתלהבים מעיצוב מסוים, פריט ריהוט או אפילו בגד– האם שאלתם את עצמכם פעם מה הכי משך אתכם? בוודאות זה הצבע. לא תיקנו חולצה (או כורסה, או תמונה) שהגזרה או ההדפס שלה מהממת אם הגוונים לא יהיו לטעמכם. מאידך, אם הצבע תפס את עינכם והצורה לא מושלמת, עדיין תמשכו אליו.

לא השתכנתם? אז בואו נדבר על עלויות - אותה כורסה תעלה אותו דבר אם היא בחום, שחור, אדום או כחול. מה שמשנה את המחיר זה החומר, הגודל, איכות היצור, שם היצרן ועוד דברים רבים, אך כשהמשתנה היחידי הוא הצבע – המחיר יהיה זהה. כך גם לגבי צביעה של קיר, בחירת הווילון, או... החולצה.

עכשיו בואו נדבר על צבעים. וכשאני אומרת צבעים זה יכול להיות גם "רק לבן", או מונוכרומטי (אותו הצבע בגוונים שונים שלו), ועד צבעוני במגוון רחב של צבעים. צבעוניות מתייחסת לכל בחירה שתחליטו, אבל חשוב לתכנן אותה מראש כי הצבעוניות תשפיע על האווירה בבית יותר מכל דבר אחר.  
אז איך עושים זאת? יש מספר כללים שיכולים לעזור במשימה ואני כאן כדי לספר לכם עליהם.

ונתחיל בכללים כלליים
 1. צבעים בהירים נותנים תחושה של מקום גדול יותר מצבעים כהים. או. קיי. - אז את זה אתם כבר יודעים... אבל כדאי לכם להמשיך לקרוא כי למרות שהכלל הזה נכון, זה רק "כלל אצבע". הדבר החשוב הוא השימוש שניתן לעשות בכלל הזה. לדוגמא - צביעה של קיר אחד בגוון כהה יוצרת תחושה שהוא רחוק יותר ובכך למעשה דווקא קיר כהה נותן תחושה של מרחב גדול יותר.
 2. צבעים כהים ו/או בולטים מאוד כגון אדום וצהוב, מומלץ לשים במידות קטנות ע"מ שלא יגרמו לתחושת אי נוחות.
 3. תקרות, ובעיקר תקרות שאינן גבוהות מומלץ לצבוע בגוון בהיר מעט מזה של הקירות מכיוון שהן מקבלות פחות אור ולכן נראות כהות יותר. וכאן, בניגוד למה שכתוב בכלל מס 1, דווקא הכהה נותן תחושה של תקרה נמוכה יותר (מה שיוצר מועקה).
 4. צבעים כהים מחזירים פחות את האור ולכן בחירה בצבעים כהים תדרוש יותר תאורה. לא בעיה - אבל חשוב לדעת
 5. צבעים נראים שונה לגמרי כשהם בסמיכות לצבע אחד או לצבע אחר. הדבר נכון גם לגבי הבדלי גוון קטנים ביותר.  בואו נחזור לדוגמה של השיער. תסתכלו על עור הפנים בתמונה הג'ינג'ית – הוא נראה אדום יותר. ומצד שני, שימו לב לחיוך בתמונה עם השיער הכהה – הוא נראה מלאכותי יותר. וכל זה בגלל הצבע שלידו (נשבעת ששיניתי רק את השיער)     ולכן – כשאתם בוחרים גוון, חובה לבדוק גם את ההשפעה שלו וההשפעה עליו, של הגוונים של ה"פריטים" השונים שאמורים להיות בסמיכות (ריצוף, קירות, ריהוט, דלתות, וילונות וכו). קחו אתכם דוגמאות ושימו אחד ליד השני לפני שאתם מחליטים.
 6. כשאתם בוחרים צבע ממניפה, זכרו שהכמות הקטנה שבדוגמה מטעה מאוד. כמו כן, תנו דעתכם על כך שהצבע יראה אחרת על המרקם של הנייר לעומת המרקם של הקיר. גם התאורה קרוב לוודאי תהיה שונה ואף הזווית של הקיר שונה מזו של המניפה (אותה אתם מחזיקים ביד). אם אפשר, מומלץ לבקש דוגמית של הצבע ולצבוע על חלק קטן של הקיר לפני שצובעים את כולו. לתשומת ליבכם - צילום בטלפון אינו נותן את הגוון המדויק והזיכרון של המוח שלנו עוד פחות!
 7. היו רגישים לתתי גוונים. יש אינספור אדום, או כחול, או חום וכן כל גוון שהוא. אפילו גוונים מוגדרים כמו כחול הפועל, סגול לבנדר, קרם, מוקה וכו יכולים להופיע באופן שונה בכל מניפת צבע. מישהו היה פעם בבית נירלט או טמבור? –ראיתם כמה דוגמאות של "לבן" , "כחול, "ירוק" וכו יש שם? עשרות מכל צבע וכל אחד מעט שונה ממשנהו ופה יותר.
אותו השם - צבע שונה
        בדוגמא שלהלן 6 - "כחול", 6 "אפור"  6 "סגול" - לכולם אותו השם אבל הצבע שונה. 
        היו רגישים בבחירת הגוונים המדויקים והתאמה שלהם אחד לשני.  התאמה נכונה תעשה את כל ההבדל בין הרמוניה לבלגן.
 1. כבר הזכרתי שצבעים יראו אחרת על חומרים שונים ובתאורה שונה. ובכן, נסו לנצל זאת ליצירת עניין. למשל, אם החלטתם שאתם רוצים בית מודרני שרובו לבן, נסו לשלב את הלבן בחומרים שונים. הלבן יתקבל אחר לגמרי על כל חומר וזה יוסיף עומק ועניין למראה תוך שהוא משאיר אותו לבן לגמרי. מצד שני - אם אתם בוחרים צבעוניות מגוונת, השתדלו לא להגזים במגוון החומרים והמרקמים בהם אתם משתמשים כי זה יצור עומס ובלבול בעין.
 2. צבעים יכולים לאחד חללים או לחלק אותם. נסו לעשות שימוש בצבע גם להגדרה של חללים בבית. ובעיקר היו מודעים לכך כשאתם בוחרים גוון או ריהוט לאזור מסוים, אתם בעצם גם מגדירים את אותו האזור ומשפיעים בכך על התחושה הכללית בחלל.
                        
          ריהוט בגוונים שונים לסלון ולפינת הטלוויזיה                           פינת העבודה הופרדה מהמבואה על-ידי צבעים


עכשיו קצת על כל צבע וצבע

אם לא נרדמתם עד עכשיו, אז אתם כנראה באמת בעניין :-)   קבלו – כמה שימושים מומלצים (או לא מומלצים) לגופו של צבע.
 1. הצבעים החמים (אדום, כתום וצהוב) תמיד דומיננטיים יותר, מושכים את תשומת הלב ויוצרים תגובות רגשיות עזות. צבעים אלו אינם מומלצים למקומות בהם רוצים ליצור אווירה של רוגע או למקומות בהם יש צורך בריכוז.
 2. הצבעים הקרים (כחול וירוק) מרגיעים ומעודדים ריכוז. (זו הסיבה שחדרי המתנה בבתי חולים צבועים לרוב בגוון ירוק בהיר)
 3. אפור הוא צבע רגוע, אולם במקום בו השהייה ממושכת הוא משרה דיכאון ואדישות.
 4. צבעי בז' או קרם נחשבים לצבעים שיוצרים תחושה של נינוחות.
 5. על מנת ליצור בחדר אווירה חמימה וביתית אין צורך (ואפילו לא מומלץ) להשתמש בכמות גדולה של צבעים חמים. עדיף ללכת על צבעים מעורבים כמו חום ו/או צבעים המשדרים רוגע ומכילים כמות קטנה של צבע "חם"
 6. מראה אלגנטי משיגים בעזרת שימוש בצבעים בהירים ובמעט גוונים ככל האפשר.
נשמע מסובך? אז כן ולא – צבע היא תורה מורכבת שניתן ללמוד אותה, אבל היא גם עניין שניתן להתמודד אתו בעזרת התחושות שלנו. צריך בעיקר להיות מודעים לחשיבות של שימוש בצבע ולשאול את השאלות בכל בחירה שעושים. רוב הסיכויים שתתנו לעצמכם תשובות נכונות למדי.
וזכרו את הכלל: "אם יש ספק – אז אין ספק". רוצה לומר – אם זה מרגיש לכם לא טוב, כנראה משהו במינון של הצבעים לא מוצלח. היו רגישים לתחושות ונסו לשנות מרכיב אחד. עשו זאת בשינויים קטנים עד ש"זה יעבוד".   
 
לסיום אני חוזרת להתחלה - שימוש מושכל בצבע – זו הדרך הפשוטה והזולה ביותר להשפיע על החלל ולגרום לו להראות כפי שתרצו וזאת מבלי להיכנס להוצאות גדולות. או במילים אחרות: יחס עלות תועלת הטוב ביותר.

 
 
 
FacebookGoogle+Twitter